Galatasaray

Galatasaray’da Sürpriz Gelişme

Galatasaray’ın Süper Lig’deki final maçı olarak gözüken Fenerbahçe derbisinde 3 puana mutlaka ihtiyaç duyuyor. İşte Galatasaray’ın derbide kazanması için yapması gerekenler…


TAKTİK – SİSTEM

Galatasaray, bu sezon Torrent ile genel olarak zorlu maçlarda hep benzer taktiği kullandı. 4’lü savunma, önlerinde Taylan ve Berkan ikilisi, önlerinde bazen Feghouli bazen Cicaldau kanatlarda Kerem, Babel ve önlerindeki santrfor maçın ruhuna göre değişken oldu. Sakatlıklarla boğuşan Galatasaray’da derbinin 11’i bu yüzden netleşemedi. Bu yüzden Galatasaray’ın derbide savunmaya daha yakın ve Barcelona maçlarına benzer bir şekilde çıkması bekleniyor.

KONDİSYON

Derbilerde kondisyonun çok önemli bir faktör olduğunu yıllarca görüldü. Fenerbahçe’nin eksik Galatasaray karşısında istekli ve erken gol isteğiyle başlayacağı aşikar. Galatasaray’ın bu yüzden isteği, arzuyu, oyun disiplinini koruyacak enerjiye sahip olması da çok kritik…

KALECİ

Galatasaray kalecisi Fernando Muslera, bu derbinin ağırlığını taşıyacak tecrübeye ve kaliteye sahip. Barcelona maçlarında Pena’nın gösterdiği performansıda taktirle karşılayan Galatasaray cephesinde tecrübesiyle birlikte Muslera bir adım daha önde gözüküyor.

SAVUNMA

Galatasaray, Marcao ve Nelsson ile birlikte savunma ikilisinde aradığı istikrarı ve kaliteyi buldu. Avrpa’nın çeşitli ülkelerinden gelen scoutlar tarafından hemen hemen her büyük maçta izlenen savunma oyuncularının performansını en üst düzeyde göstermesi beklenirken ayrıca beklerin iyi olduğu maçlarda Marcao ve Nelsson’un da bir adım daha iyi olduğu dikkat çekiyor. Covidi yeni atlayan Boey derbiye yedek başlayacak. Bağırsak enfeksiyonunu atlatan Omar’ın ilk 11’de olması bekleniyor. Galatasaray’ın derbide kazanması için beklerden de en iyi şekilde performans alması gerekiyor.

ORTA SAHA

Galatasaray’ın zorlu maçlarda Taylan ve Berkan önlerinde Cicaldau ile disiplinli ve katı orta sahası oluşmuştu. Taylan ve Berkan birbirini iyi tamamlayan iki orta saha. Biri çok enerjik, diğeri iyi pasör. Cicaldau ise hücum katkısı ve aklıyla bu ikiliyi en iyi şekilde tamamlıyor. Galatasaray’ın bu 3’lüden derbide vazgeçmesi beklenmiyor. 3 oyuncudan da derbide daha fazla efor sarfetmesi bekleniyor

HÜCUM

Galatasaray’da hücum hattında Kerem ve Muhammed’in yaşadığı sakatlık nedeniyle belirsizlikler sürüyor. Muhammed yerine Gomis’in oynamasına kesin gözüyle bakılırken sezon başından beri 11’in değişmez ismi olan Kerem’in sadece son antrenmana katılması ve 3 yerli kuralından dolayı teknik heyet zorlanıyor. Ancak Kerem’in 11’de olması, en kötü senaryoda ikinci yarı oyuna girmesi bekleniyor. İleri hatta kim oynarsa oynasın 90 dakika boyunca konsantre olmalı, Fenerbahçe defansının zaafından yararlanması gerekiyor.

TEKNİK ADAM PERFORMANSI

Son 2 Kadıköy derbisini galibiyetle tamamlayan Fatih Terim’in ardından göreve gelen Domenec Torrent’in Barcelona maçlarında ve Beşiktaş derbisinde verdiği sınava benzer bir sınav vermesi bekleniyor. Guardiola’nın eski yardımcısı olan Domenec Torrent’in ‘rakip analizi’ konusunda hünerlerini konuşturması bekleniyor.

HAKEM

Derbilerde bazen hakeme takılan ve hakemle diyaloğa giren taraf kaybedebiliyor. Özellikle derbilerde hakemler bu sezon öne çıktığı için aleyhine kararlar çıkan tarafın konsantrasyonunu oyuna tamamen yöneltmesi ve dikkatinin dağılmasına izin vermemesi gerekiyor.

TRİBÜN

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nun kapalı gişe olması bekleniyor. Fenerbahçe ilk golü bulursa tribünle birlikte bambaşka bir coşkuyla oynayabilir. Fenerbahçe golünün gecikmesi yada kalenin gole kapatılması durumunda rakip tribünlerin baskısı kırılabilir. Galatasaray’ın bulacağı erken gol yada goller tribün desteğini kaybolmasını sağlayabilir. Bu noktada da sahadaki oyuncuların mücadeleleri, istekleriyle birlikte tribündeki atmosfer kırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir