Teknoloji

Facebook ‘Metaverse’ İçin Temeller Atıldı

Facebook, teknoloji devinin gelecek olarak gördüğü internetin sanal gerçeklik versiyonu olan ‘metavers’ yi inşa etmek için Avrupa Birliği’nde 10 bin kişiyi işe almayı planladığını duyurdu.

Facebook fiziksel dünya ile dijital dünya arasındaki çizgileri bulanıklaştıracak olan  metaverse  fikrinin Silikon Vadisi’ndeki başlıca destekçilerinden biriydi.

Bu teknoloji, örneğin birinin, sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla bir arkadaşıyla yüz yüzeymiş gibi hissetmesini sağlayabilir – aralarında binlerce kilometre olsa ve internet üzerinden konuşsalar bile.

BBC Türkçe’deki habere göre Facebook bir blog ilanında, “Metaverse, yeni yaratıcı, sosyal ve ekonomik fırsatlara erişimin kilidini açmaya yardımcı olma potansiyeline sahip. Ve Avrupalılar onu en baştan şekillendirecek” dedi.

Duyurunun devamında ise şu ifadeler yer alıyor:

Bugün, önümüzdeki beş yıl içinde Avrupa Birliği (AB) içerisinde 10 bin yeni yüksek vasıflı iş yaratma planını duyuruyoruz.”

İşe alınanlar arasında “son derece uzmanlaşmış mühendisler”in yer alacağı belirtildi ancak bunun dışındaki pozisyonlar hakkında bilgi verilmedi.

Duyuruda, “AB, teknoloji şirketlerinin yatırım yapması için onu harika bir yer haline getiren bir dizi avantaja sahip – büyük bir tüketici pazarı, birinci sınıf üniversiteler ve en üst düzey yetenekteki insanlar” denildi.

Metaverse meraklıları, internetin şimdiden sanal deneyimler ile gerçek deneyimler arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmaya başladığına dikkat çekiyor.

Pop şarkıcısı Ariana Grande ve rapçi Travis Scott gibi yıldızlar, büyük kitleler evlerinde otururken onlar için popüler video oyunu Fortnite aracılığıyla sahne aldı.

Metaverse’in öncüsü olarak görülen bir başka çevrimiçi platform olan Decentraland’ın sanal kumarhanesinde bir krupiye olarak halihazırda işe girebilirsiniz.

Metaverse’in tam teşekküllü bir versiyonunu gerçeğe dönüştürebilecek teknolojiyi geliştirmeye milyonları akıtan tek şirket Facebook değil. Fortnite’ı geliştiren Epic Games, bu yılın başlarında, 1 milyar dolarlık yeni fon sağladığını ve bu paranın bir kısmını metaverse vizyonunu desteklemek için kullanacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir