Sosyal Medya Nedir?

teknobilgilerim
Sosyal Medya Nedir?

Günlük yaşantı, fikir, gezilen yerlerin vs. paylaşılabildiği kurumsal veya kişisel ortamdır. Sadece kişiler açısından değil markalar açısından da sosyal medyanın önemi yadsınamaz bir gerçektir. Günümüzde birçok insan sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaktadır. Ayrıca zaman ve mekan sınırı olmadığı için daha çok kullanılmaktadır. İnsanlar arasındaki iletişiminde bir şeklidir. Ve aynı anda milyonlarca kişinin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Bilgi paylaşılır. Ve paylaşılan bilginin hiçbir maliyeti yoktur.

 

Önemi

 

Milyonlarca kişinin kullandığı, sosyal medya yok sayılamaz. Kişilerin ve kurumların kendilerini özgürce ifade edebilmesini sağlar. Kullanıcıları her geçen gün artmaktadır. Aynı zamanda gücünü de kullanıcılarından almaktadır. En çok kullanılan medya araçlarının arasında Facebook, Twitter, Instagram, Wikipedia, Youtube yer almaktadır. Medya çok yönlüdür. Her türlü bilginin bulunmasını kolaylaştırmıştır. İletişimin gücünde çok büyük bir öneme sahiptir. Tamamen kullanıcı odaklıdır. Kullanıcı odaklı olduğu içinde herkesin tek tek söz hakkı vardır. Ama tabi ki sosyal medyanın da iyi yanları olduğu kadar kötü yanları da vardır. İyi kullanıldığında faydası fazla olacaktır.

 

Özellikleri

 

Genellikle her platform aynı özellikleri taşımaktadır. Birincisi, bir web sitesi kullanıcılarının hesap oluşturmasına izin veriyorsa, sosyal etkileşime izin veriyor demektir. İkincisi, hesap oluşturulduktan sonra profil sayfaları oluşturulur. Ve her kişinin kendine ait bir sayfası olur.

 

Üçüncüsü, profil oluşturulduktan sonra, başka arkadaşlar eklenebilir. Dördüncüsü, üye olunan sayfa üzerinden haberleşme olanağı vardır. Beşincisi, oluşturduğunuz profilinizi geliştirebilir, paylaşılan şeylere yorum yapabilirsiniz.

 

Sosyal Ağ

 

Sosyal ağ ile arasında küçükte olsa bir fark vardır. Yani sosyal ağ sosyal medyanın bir altında yer almaktadır. Sosyal ağ kişileri içerir. Arkadaşları, akrabaları vs. Ve bu kişilerin arasında ki iletişimleri içerir. Sosyal medyada bir etkileşimde bulunmasanız da iletişime geçebilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.