Google Gmail Hesabı Nasıl Korunmalı?

teknobilgilerim
Google Gmail Hesabı Nasıl Korunmalı?

Google hizmetleri olan Youtube, Google+, Adsense, Adwords gibi önemli hizmetelere erişim imkanı veren Google Gmail hesaplarının güvenliği üst düzey sağlanmalıdır. Gmail hesapları için birçok hacker ve dolandırıcının av peşinde olduğunu hatırlatmak isteriz. Özellikle web sektöründe faaliyet göstererek para kazanan webmasterlar, program yazılımıyla uğraşanlar, fenomen sosyal medya hesapları, ünlülerin hesapları vb. ilk hedeflerdir.

Gmail hesabının çalınmasını engellemek ve bilgilerin başkalarının eline geçmesini önlemek için gerekli önlemleri almalıyız. Öncelikle işe ilk baştan başlayarak şifremizi karmaşık ve kolay bulunamayan, çözülemeyen kombinasyonlardan oluşturmalıyız. Şifre ne kadar güçlü olursa hackerların ve saldırganların şifreyi programlar aracılığı ile çözmesi de o kadar zor olur.

İkinci sırada ise Google tarafından uygulamaya koyulan ve Gmail hesapların daha güvenli olması için geliştirilen “2 adımlı doğrulama” var. 2 adımlı doğrulama metodu, Google tarafından şüpheli görülen ve farklı cihazlardan yapılan girişler için önlemdir. Bu seçeneği aktif ettiyseniz örneğin yeni aldığınız bir cep telefonundan Gmail hesabına girmek istediğinizde, sistemde kayıtlı cep telefonuna bir kod gönderilir. Bu kodu giriş yapmak istediğinizde ikinci adımda doğru olarak girmelisiniz.

Google hesapları için üçüncü ve en etkili yöntem ise şifre kurtarma seçeneklerinin dosdoğru girilmesidir. Bu bilgiler şifrenin unutulması ya da şifrenin çalınması durumlarında başvurabileceğiniz kurtarma seçenekleridir. Kurtarma seçenekleri arasında ikincil e-posta adresi tanımlanması ve cep telefonu numarasının tanımlanması yer alır. Bu kurtarma bilgileri şifreniz çalınsa bile sizin onayınız olmadan değiştirilemiyor. Dolayısı ile kesin bir kale olarak görülen bu bilgileri mutlaka doldurun. Kurtarma bilgilerinde yer alan cep telefonu ve e-mail adresine şifre işlemleri ile ilgili bildirimler geldiğinde, bu işlemlerin sizin tarafınızdan mı yoksa saldırganlar tarafından mı yapılıp yapılmadığını daha iyi anlarsınız.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
3 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.