Casper Nirvana Nb 15.6 Format Nasıl Atılır

teknobilgilerim
Casper Nirvana Nb 15.6 Format Nasıl Atılır

Format, sisteminizin sıfırdan dizayn edilmesi demektir. Teknolojinin hızlı yükselişiyle beraber artan bilgisayar sorunları sistemin yeni baştan yapılandırılması sorununu ortaya çıkarmıştır. Düzenli olarak yapılması gereken işleme ise format denir. Genellikle 6 aylık bir süre zarfından sonra mutlaka format atmanız tavsiye edilir. Tabii teknoloji beraberinde pek çok sorun getirdiği için bu işlemin nasıl yapılacağı da önemli bir konu olmuştur. Casper serisi incelendiğinde en çok merak edilen Casper Nirvana nb 15.6 modeline nasıl format atılır? Sorusudur. Bu açıdan format işlemi adımlarını dilerseniz biraz daha detaylı inceleyebilirsiniz.

 

Format Öncesi Bios Ayarları ve Format Süreci

 

Öncelikle çözüm üretmek için BİOS’a F2 tuşunu kullanarak giriniz. Burada BİOS sisteminiz farklı olabilir. Fakat sorun değildir. Hemen her BİOS Casper serisinde aynıdır. Bu işlemi yaptıktan sonra ardından ‘’main’’ sekmesine gelin ve ‘’Secure boot option’’ sekmesini ‘’Disable’’ yapın. Bunun sonucunda ‘’CMS support’’ aktif hale gelecektir. Bu ayarlar doğru yapılmalıdır. Yoksa istenilen düzeye ulaşmanız mümkün değildir. ‘’Yes’’ dedikten sonra ayar tam anlamıyla gerçekleşecektir. Hemen akabinde altta yer alan ‘’Bios level usb’’yi de ‘’ Enable’’ olarak ayarlayın. Son olarak da ‘’uefı bootu’’da ‘’ Disable’’ olarak ayarlıyorsunuz.

 

Üçüncü adım olarak ‘’ Advanced’’ sekmesine geliyorsunuz. Bu kısım son derece önemlidir. Lütfen aynını uygulayınız. Bu bölümde herhangi bir değişiklik yapmanız soruna neden olabilir. Varsayılan olarak ayarlama yapmanız yeterli olacaktır. ‘’ Advenced’’ sekmesinde düzenlemeler zaten yerindedir. Ancak yine de kontrol etmeniz yerinde olacaktır.

 

Format Aşaması Tamamlanıyor ve Bilgisayarınız Baştan Dizayn Ediliyor

 

Yukarıda bahsedilen BİOS ayarlarından sonra artık Boot işlemine geçebilirsiniz. F5 veya F6 tuşlarını kullanarak Boot yapılacak aygıtı seçmelisiniz. Aygıt seçimi tamamlandıktan sonra ise ‘’Exit’’ sekmesine gelip ayarların kayıt edildiğinden emin olmalısınız. ‘’ Exit saving changes ‘’ seçeneği üzerindeyken ‘’Enter’’ tuşuna basmanız kayıt işlemini başlatacaktır. İşlemi F10 tuşuna basarak tamamlamanızda mümkündür. Boot edilebilir bir sürücü elde ettikten sonra bilgisayarınıza sistem kurulumunu sağlayabilirsiniz. Aygıt sürücülerinin tam kurulumunu ise bizzat gerçekleştirmelisiniz. Çünkü bu sürücüler bilgisayarınız açısından oldukça önemlidir. Yüklenmediği takdirde tam bir performans elde edemez ve ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun sonucunda da bu söylenilen işlemleri tekrar baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz.

 

Format işlemi unutulmamalıdır ki sanıldığı kadar basit değildir. Ancak gerekli olan bilgiler ışığında rahatlıkla aşabilirsiniz. Bilgisayarınızın düzenli kontrolleri gibi formatta önemlidir. Bakımını ve format işlemini yapmanız bilgisayardan elde edilen verimleri artıracak ve yüksek performans temin edebileceksiniz.

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
20 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.