Bilgisayar İşlemcileri

teknobilgilerim
Bilgisayar İşlemcileri

İşlemci Nedir?

 

Gelişen teknoloji ile birlikte her gün daha çok duyduğumuz işlemci (processor) bir bilgisayarın beynidir. Bir bilgisayarın birimleri arasındaki bilgi akışını yöneten, yapılacak işlemlerde karar verip, verdiği karar sonucu ortaya çıkan bilgileri işleyen birimdir. Bilgisayarda gerçekleştirdiğimiz her işlem isteği önce işlemciye ulaşır. Bilgisayarda yapılacak tüm işlemler işlemcide bir önem sırasına göre dizilirler ve sırayla gerçekleşirler. İçerisindeki saatin (clock) her bir sayımında bir işlemi daha gerçekleştirir ve yine çok sık duyduğumuz GHz terimi de aslında işlemcinin içerisindeki saatin yani işlemcinin hızından gelmektedir. Örneğin 3 GHz’lik bir bilgisayar saniyede üç çarpı on üzeri otuz işlemi gerçekleştiriyor anlamına gelir.

 

İşlemcilerin Tarihi

 

İlk işlemci olan IntelC4004, Intel tarafından 1971 yılında piyasaya sürüldü. İşlemci hızı sadece 740 kHz’di yani günümüz bilgisayarlarının hızının milyarda birinden daha yavaş. Veri yolu genişliği ise sadece 4 bitti. Yine günümüz bilgisayarları ile kıyaslamak gerekirse, satın alırken duyduğumuz 64 bit, 86 bit kavramları aslen veri yolu genişliğidir. Bilgisayarın içerisinde bilgi otobanları gibidir veri yolları ve ne kadar genişse veri o kadar hızlı ve sürekli olarak aktarılabilir. 64 bite kıyasla 4 bit, yani tam 16 kat daha dar bir veri yolu genişliği. Buna karşın bu işlemci uzay mekiklerinde bile kullanılmıştır.

 

Dört yıl boyunca intel bu konuda tek söz sahibi iken AMD’de işlemci hızı 3.1 MHz olan AM9080ADIB modeli ile piyasaya girdi ve günümüze kadar işlemcilerin gelişimi bu iki firma arasında ilerledi. Intel Pentium serisi ile 500 MHz’lik hızlara yetişirken, AMD’de Athlon ile 2002’de GHz’lere ulaştı. Günümüzde ise bu iki firmanın halen daha söz sahibi olduğu noktada Intel Core serisi ile devam ederken, AMD ise Phenom X işlemci ailesi ile piyasaya her geçen gün yeni ve daha gelişmiş işlemciler ortaya koymaktadır.

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
12 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
1 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
Tahir Alışkın
3 gün önce

Abi Öncelikle Saygılar Bana cok yardımcı oldugunuz icin teşekkür ederim cok sagolun sizin sayenizde herşeyimi hallettim cok sagol

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.