Aliexpress com Nedir Nasıl Alisveris Yapılır

teknobilgilerim
Aliexpress com Nedir Nasıl Alisveris Yapılır

                İnternet üzerinden alışveriş, evet belki birçoğumuz bu kavrama yabancı olabilir fakat dünya bu kavrama çoktan alıştı ve benimsedi. Bunun en güzel örneklerinden birisi olan ve bu sektörde dünya devleri arasında yer alan Aliexpress.com’a bu yazımızda değineceğiz. Öncelikle gelin “Nedir bu Aliexpress?” sorunuza bir cevap üreterek başlayalım.

                Aliexpress, internet üzerinden kullanıcıların satış yapma imkânı bulduğu bir platformdur. Ülkemizde buna en güzel örnek olarak Gittigidiyor gösterilebilir. Site üzerinde yer alan satıcıların birçoğu Çin üzerinde bulunuyor. Buradan yola çıkarsak ürünlerin birçoğu Çin malı diyebiliriz. Yapacağınız tüm alışverişler havuz sistemi denilen bir sistemle güvence altına alınmaya çalışılıyor. Sipariş verip ödeme yaptığınızda ödeme Aliexpress kasasında bekletiliyor ve ürün elinize ulaşmasının ardından vereceğiniz onay ile birlikte satıcıya aktarılıyor.

                Ürününüz elinize ulaştı fakat hasarlı veya bir sorun mevcutsa dispute yani itiraz etmek hakkınız bulunuyor. Satıcı tarafından da onaylanmasının ardından, paranız iade ediliyor.

Aliexpress ’den Alışveriş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

                Aliexpress, daha öncede belirttiğimiz üzere oldukça uygun fiyatlara birçok ürünü bulabileceğiniz bir platform. Haliyle Türkiye’de 20 Türk Lirası olan bir ürünü burada 1 $ gibi bir fiyata satın almanız mümkün. Çin malı olduklarını düşünmekte haklısınız, gerçekten de öyleler fakat küçük bir ayrıntı belirtmek isterim ki yerli satıcıların çoğu ürünlerini Çin üzerinden temin etmekte yani onlarda Çin malı olmakta.

Sipariş Verirken Neleri Göz Önünde Bulundurmalı, Dikkat Etmeliyim?

                Bu tarz bir site üzerinden alışveriş yapıyorsanız kafanızı şu soru dolanıyor olabilir; “Acaba aldığım ürünü yollar mı?” ya da “Hasarlı, sorunlu ürün gelir mi?” gibi sorular olabilir değil olmalı. Çünkü herkesin satış yapmasına olanak verilen bu tarz sitelerde dolandırıcılara rastlamamak, yer almaması imkânsız gibi bir şey. Son yıllarda bu konuda oldukça ilerleme kaydetmiş olmalarına rağmen halen bunun önüne tam olarak geçebilmiş değiller.

                Öncelikle güvenli bir alışveriş yapabilmek için ihtiyacınız olan bir ürün araması yaparak, beğendiğiniz bir ürünün satış sayfasına giriş yapınız. Türkçe dil desteği olduğu için fazla zorlanmadan rahatlıkla sayfa üzerinde ürün görsellerinin yanında bulabileceğiniz Yıldızlı sistem sayesinde ürünün 5 Puan üzerinden değerlendirme sonucunu görebilirsiniz. Hemen yanında kaç kişinin oy kullandığına dikkat etmeniz oldukça önemli. Bunun yanı sıra yine aynı sıra üzerinde belirtilen daha önce kaç kişinin bu üründen sipariş verdiği de rahatlıkla görüntülenmekte.

                Yukarıda belirttiğimiz ayrıntılara dikkat ederek güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bilmeniz gereken diğer şeyler ise kargo konusu. Ürünler çoğunlukla Çin üzerinden geldiği için kargo süreleri oldukça uzun olabiliyor. Bunlar yine satış sayfası üzerinde açık bir şekilde belirtilerek isteğe bağlı olarak farklı kargo yolları ile daha kısa sürede getirme imkânı sunuluyor. Çoğunlukla ücretsiz kargo imkânı bulunan ürünler yer alsa da azda olsa ücrete tabi ürünlerinde yer aldığını belirtmek isteriz. 1 $ veya 0,50 $ değerinde ürünler bile ücretsiz kargolanabiliyor merak etmeyin.

Kargo Hakkında Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

                Evet, aklınıza takılmış olabilir bu kadar ucuz ürünler oradan buraya nasıl ücretsiz kargo ile gelebiliyor? Yapılan anlaşmalar sayesinde bunlar sağlanabiliyor olsada, bazen PTT görevlileri (bu arada ürünler PTT Kargo ile geliyor ülkeye giriş yapmasının ardından) kapınıza ya da apartman kapınıza bırakıp gidebiliyor. İyi bir kurye çalışanına denk gelirseniz, posta kutusuna bırakmayı akıl edebiliyor. Bunun nedeni genellikle çok ucuz siparişlerde kargo takip numarası tahsisi yapılmamasından kaynaklanabiliyor. Ülkeye girişinin ardından yine PTT’nin de aynı şekilde takip sistemini aktif etmemesi üzerine kargonuzun durumu hakkında bilgi sahibi olamama gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

                Sipariş esnasında ekstra birkaç dolar karşılığında “China Post Registered Air Mail” seçeneğini seçerseniz eğer takip numarası tahsisi yapılacaktır. Bu sayede kargonuzun durumunu takip edebilir, ürününüzün size ulaşıp ulaşmadığını anlama şansınız olabilir.

Aliexpress Üzerinden Getirtemeyeceğiniz Bazı Ürünler

                Üzülerek söylüyoruz ki tüm ürünlerin siparişini veremezsiniz. Ülkemiz yasaları gereği bazı ürünler gümrüğe takılacak ve geçiş izni verilmeyecektir. Bunlardan bazılarını sizler için listeledik;

  • Kozmetik ürünleri (Yasak olduğu söylense de, kadınların aldığı ve gümrükten geçtiği sıkça rastlanmakta)
  • Ateşleyici ve kesici özelliğe sahip ürünler
  • Sporcu besinleri / gıdaları
  • Elektronik sigara ve tütün içeren tüm ürünler
  • Aynı üründen adet olarak fazlaca sipariş verilmesi halinde ticaret yapılacağı düşünülerek bazen geçiş izni alamayabiliyor, fakat her türlü vergisini ödeyerek yine geçiş izni alabiliyorsunuz.
  • Adidas, Nike, Puma gibi bilinen büyük markaların tabiri caizse Çin malı versiyonu ürünleri.
  • Sim kart girişi olan telefon, tablet ve bilgisayar gibi elektronik cihazlar. (Saatler genellikle geçiyor)

Yurt Dışı Alışverişinde Vergi Limiti

                Son yıllarda sıkça güncellemeler yapılıyor, bireysel olarak vergi ödemeden €30’ya kadar ürünleri rahatlıkla gümrükten geçirebilirsiniz. (Yazı yazıldığı dönemde bunun €22’ya düşürülmesi gündemdeydi) Eğer €30 ile €1500 arasında bir sipariş veriyorsanız %20 gümrük vergisi ödeyerek geçişini sağlayabilirsiniz. Daha yüksek meblağlarda ise nasıl bir prosedür işlediğini ise maalesef bilmiyorum.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
1 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.