Bağlantı Sorunları İçin Çözümler

teknobilgilerim
Bağlantı Sorunları İçin Çözümler

Bağlantı Sorunları İçin Çözümler

 

Günümüzde internet hayatımızın içine girmiş durumda. Gerek bireysel işlerde, gerekse iş hayatında internetin kısa süreliğine bile olsa kesinti yaşatması durumunda, hayatımıza olumsuz etki eden birçok aksaklık yaratmakta. Böyle durumlarda bağlantı sorununa neden olan problem bulunmalıdır. Bağlantı sorunlarına neden olacak birçok neden bulunmasına karşın doğru adımlarla çözüme ulaşmak mümkün olabilmektedir.

 

Fiziksel bağlantılar

 

İlk olarak fiziksel olarak tüm bağlantıların doğru yapıldığına emin olunmalıdır. Hat kablosunda veya kullanılıyor ise splitterda bir arıza olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sabit internet, sabit telefon hattıyla birlikte kullanılıyorsa, splitter giriş ve çıkışların doğruluğu kontrol edilmelidir. İnternet ile telefon sinyalini süzerek birbirinden ayıran bu kutunun üç adet girişi bulunmaktadır ve genellikle üzerinde gelen hattın, modemin, sabit telefonun nereye takılması gerektiğini gösteren ibareler bulunmaktadır.

 

Donanım

 

Tespit edilen fiziksel bir problem bulunmuyorsa modem ve bilgisayarda bir sorun olup olmadığı tespit edilmelidir. Sorunsuz çalışan internet bağlantısında Wİ-Fİ açık iken modemin üzerinde minimum dört ışık yanmalıdır. Power, Wİ-Fİ ve DSL ışıkları sabit olarak yanmalıdır. İnternete erişim yapıldığını gösteren internet ışığı da sürekli yanıp sönmektedir. Modeme ethernet kablosu vasıtasıyla bağlanan cihaz sayısına göre ethernet portu ışıkları yanmaktadır. Kablosuz ağ ile bağlantı sağlanıp, kablolu bağlantıyla bilgisayar internete erişim yapılmıyorsa, ethernet kablosu, ethernet kartı ve bilgisayarın yazılımsal durumu gözden geçirilmelidir. Kablolu ağ ile bağlantı sağlanıp, kablosuz ağ ile bağlantı sağlanamaması durumunda ise ilk olarak modemin üzerinde Wİ-Fİ ışığının yanıp yanmadığı kontrol edilir, eğer yanmıyorsa Wİ-Fİ düğmesi ile kablosuz ağ yayını aktif edilmelidir.

 

İnternet Servis Sağlayıcısı

 

İnternet bağlantısındaki sorunlar sadece kullanıcı kaynaklı değil, şebeke kaynaklı sorunlar da yaşanabilmektedir. Kullanıcı kendi imkanlarıyla bir çözüm sağlayamıyorsa, hizmet aldığı internet servis sağlayıcısına arıza kaydı bırakarak şikayetini iletmelidir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.